→Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak ať mi nikdo neříká, jak mám žít

Alchymie a Alchymisté

7. listopadu 2007 v 18:41 | sarka-ks |  ☻Moje referáty ☻
Alchymie- je obor lidského poznání, který měl jisté prvky z několika nynějších vědeckých ale i nevědeckých oborů. Často na ní odkazuje umění,sémiotika,psychologie. Ačkoliv je alchymie chápána jako předvědecký obor, který v hojné míře rozvinul experimentální metody poznávání přírodních dějů, představuje svébytné poznání, které nelze redukovat na naše nynější systémy poznání. Je zároveň experimentální mystikou a bývá označována jako tradiční věda.

Alchymie je synteticky zaměřená celistvá věda odvozená z přírodní fizlosofie. Odpovídá dnešním holistickým konceptům poznávání. Vychází z nauky o příbuznosti a přeměnách látek a zaměřuje se na proces zdokonalování přírody, zkoumá přirozenost těl a jejich proměňující se sílu. Úsilím alchymisti je dosáhnout završení přírodních dějů a participace na nich, čímž lze dojít k vysvětlení souvztažností těchto procesů. Své snahy alchymisté označují jako.Velké dílo. Představa růstu a zrání ukazuje na přirozenost, že člověk nemůže udělat strom, ale může se podílet na jeho pěstování a v přeneseném slova smyslu na Dílu božském. Řada alchymistů žila pod ochranou moci církevní nebo světské.
Z mnoha problémů, kterými se zabývala, se nejznámějšími staly cíle evropské středověké alchymie. Alchymie disponuje hojnými analogiemi mezi různými znaky převzatými z živé i neživé přírody, živly,barvami, tělesnými orgány, znamení zvěrokruhu či planetami.
Alchymisté-Historičtí alchymisté byly obvykle zároveň filosofové a metalurgové, pokud lze o takovém dělení u tak nejasně vymezené činnosti jako je alchymie mluvit. Ve středověku bylo bezpečnější být považován za alchymistu než za čaroděje, přestože skutečný rozdíl mohl být minimální.
Mezi alchymisty bylo samozřejmě také mnoho podvodníků a šarlatánů.
V českých zemích bylo nejvíce alchymistů v době císaře Rudolfa II.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jackjack jackjack | Web | 7. listopadu 2007 v 18:42 | Reagovat

Jsem v sonb tak mi prosím posílejte hlasy-na www.sabinnka13.blog.cz. děkuju  moooooc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama