→Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak ať mi nikdo neříká, jak mám žít

Otakárek feniklový

6. listopadu 2007 v 17:40 |  ☻Moje referáty ☻
Vzhled: Rozpětí křídel až 8cm. Má žlutočerná křídla, která jsou zakončena ostruhami. Na kraji spodních křídel je tmavě modrý pruh a červená okrouhlá skvrna. Mladá housenka je černá s bílou skvrnou na hřbetě. Později je housenka zelená s černými pruhy a oranžovými skvrnami bez ochlupení. Kukla je zelenožlutá.

Výskyt: Celá Evropa mimo Irsko.
Potrava: Housenka se živí listy miříkovitých rostlin (fenykl, kopr, mrkev, ...). Dospělý motýl saje nektar z květů.
Způsob života: Motýl se vyskytuje i ve vyšších nadmořských výškách od dubna do října. Je to dobrý letec. V případě nebezpečí dokáže housenka z hřbetní strany vysunout oranžovou zapáchajíci vidlici. Podmínky chovu: Pokud se rozhodnete chovat otakárka, mějte na vědomí že petří mezi chráněné živočichy (tzn. že vám za každou cenu nesmí zahynout!) . Na housenku stačí velmi malé terárium (třeba i pětilitrovou sklenici od okurek), kam v podstatě stačí dát jen stonek rostliny (s listy), kterou žere. Nezapomeňte jí dávat čerstvé rostliny. Kuklu je dobré nechat přezimovat v teplotě okolo 0°C.
Rozmnožování: Po spáření klade samička vajíčka jednotlivě na stonky, listy a do květů hostitelských rostlin. Shrnutí: Chov housenky je velmi jednoduchý a po vylíhnutí musíte motýla pustit do přírody (nejlépe v místech, kde jste našli housenku), aby se mohl dále rozmnožovat. Pokud necháte kuklu v moc teplém prostředí, vylíhne se motýl předčasně. Budete ho muset krmit hroznovým cukrem smýchaným s čistou vodou a na jaře pustit. U všech našich exemplářů byl chov úspěšný až na jednoho, který se vylíhl předčasně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama